אילו עצים מתאימים להקמת פרגולה?

פרגולות הן דוגמה נהדרת לסינרגיה בין אסתטיקה לפרקטיקה, ובפרט במדינה שטופת שמש כמו ישראל. הפופולריות הרבה שלהן אף הובילה לכך שישנה רפורמה חשובה הנקראת על שמן, “רפורמת הפרגולות” שכוללת שורת הקלות בנוגע לקבלת אישורי בנייה (כשלבניית פרגולה, ברוב רובם של המקרים, אין צורך לקבל אישור שכזה).

אופציה אחת להקמת פרגולה היא אלומיניום, אולם ברוב המקרים מועדף סוג כזה או אחר של עץ, בעיקר מטעמי יופי שהרי עם כל הכבוד לאלומיניום בעל החזות הנקיה והמודרנית, עץ מחבר אותנו לטבע ועוטף אותנו בתחושות מבורכות של הרמוניה, חמימות, חוסן ושלווה.

סוגי העצים המתאימים ביותר לבניית פרגולה הם דוגלס פייר, טיק, ארז וכמובן האורן. בעבר ניתן היה למצוא פרגולות רבות מסקויה, אותו עץ ענקי ממוצא אמריקאי, אולם כריתת יתר של יערות הסקויה הובילה לכך שכיום כמעט ולא ניתן למצוא את חומר הגלם האיכותי הזה.

דוגלס פייר

הדוגלס פייר אמנם שייך לקבוצת העצים הרכים, אולם צפיפות הסיבים שלו יחסית גבוהה כך שיחסית לעץ רך הוא חזק למדי. הגוונים שלו נעים מהאדמדם (עדות לכך שמדובר בדוגלס פייר צעיר יחסית) אל החום כהה (גוון המאפיין עצים בוגרים יותר), נוח מאוד לעבוד איתו ואם אתם בונים את הפרגולה בכוחות עצמכם בהחלט כדאי לקחת זאת בחשבון, ומבחינה אסתטית המראה שלו הוא כפרי וגס משהו כך שהוא מתאים בעיקר לחובבי החזות הטבעית והלא מצועצעת.

ארז

הארז (שנקרא גם סידר) שייכת למשפחה של עצים מחטניים, והוא גדל בעיקר בקנדה ובארה”ב. הוא קל משקל וחזק יחסית, אם כי לא קל לו להתמודד עם הלחות בארץ ועל כן דורש תחזוקה בהתאם.

גווניו אדמדמים, ונוח מאוד לעבוד איתו לצורך הקמת פרגולה או כל מטרה אחרת.

טיק

האופציה היוקרתית יותר להקמת פרגולות, ובהתאם גם היקרה יחסית – אם כי למי שמוכן להשקיע מעט יותר על מנת לקבל תמורה הולמת זו בהחלט אופציה משתלמת.

הטיק מגיע מאסיה (בעיקר מבורמה או אינדונזיה) ולמעשה עקב שנים רבות של כריתה לא מבוקרת גם הוא הולך והופך נדיר.

גווניו עמוקים ומרהיבים, והוא עשיר בשמן טבעי המהווה שכבת מגן איכותית בפני פגעי מזג אוויר ומזיקים אחרים, כך שבנוסף ליופי אלו הם עצים עמידים מאוד וכל פרגולה על בסיס טיק תישמר היטב לאורך שנים רבות רבות.

אורן

היתרון הבולט של עץ האורן והסיבה העיקרית לפופולריות הרבה של סוגי האורן השונים באופן כללי בתעשיית העץ ובפרט כשמחפשים חומר גלם לפרגולה הוא המחיר הזול יחסית.

בסביבה יבשה הפרגולה תחזיק מעמד היטב (בתנאי שתתוחזק ברמה גבוהה ובפרט יתבצע שימון של קורות העץ בתדירות הולמת) אולם בסביבה לחה עלולה הפרגולה להתבלות במהירות.

כך או כך גווניו של האורן צהבהבים ומאחר שישנו הבדל בין סוגי האורן השונים כדאי לוודא איזה מהם מוצע לכם לטובת הפרגולה.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>