האם אכן כדאי לבנות דק בעזרת שימוש בעץ אורן?

דק הוא תוספת יפהפייה לכל בית וחצר, ואחת האופציות היותר פופולריות לבניית דקים היא עץ אורן – חומר גלם נוח מאוד לעיבוד שמתאפיין גם במחיר נוח מאוד ובנוסף מבטיח אסתטיקה מרשימה.

מחיר משתלם במיוחד

מאז ומתמיד נחשב דק מעץ לפריט מרהיב עין ויוקרתי, שמשדרג במידה משמעותית כל מרחב שבו הוא מותקן – בין אם במרחב הציבורי ובין אם בבתים פרטיים.

עד לפני מספר שנים, דקים מעץ היו לא רק יוקרתיים אלא גם יקרים למדי, ועל כן ניתן היה להיתקל בהם במספר מצומצם של מקומות, ובפרט בבתי העשירון העליון ובמרחבים ציבוריים שיכולים להרשות לעצמם השקעה כספית בלתי מבוטלת. כיום, כאמור, המצב שונה, ותרמו לכך בעיקר 3 גורמים: ראשית, העלייה ברמת החיים שבאופן כללי הופכת את הבתים והמרחבים למושקעים יותר; שנית, המודעות הגבוהה יותר לתרומתה של האסתטיקה לאיכות החיים שלנו; ושלישית, המחירים הנוחים יותר של העצים ובפרט קורץ לכל מי שרוצה ליהנות מדק בלי להשקיע בכך סכום גבוה מאוד עץ האורן.

עוד חשוב להדגיש בהקשר זה כי המחיר האטרקטיבי של דק מעץ אורן הוא לא על חשבון האיכות – משטח שכזה, אם יזכה לתחזוקה אותה, ימלא את תפקידו במשך שנים רבות וכאמור מתאפיין גם באסתטיקה מרשימה.

ה”עיניים” של האורן

“אורן” הוא למעשה משפחה רחבה של עצים, שכן ישנם כמה עשרות מיני עצי אורן והם גדלים בכל רחבי החצי הצפוני של כדור הארץ, מקנדה ועד האיטי, מפורטוגל ועד רוסיה, מהרי ההימלאיה ועד המזרח התיכון. כשהמטרה היא בניית דק אורן ברוב המקרים נעשה שימוש בעץ שמקורו ברוסיה, בקליפורניה, בקרוליינה, בפינלנד או בישראל.

חשוב לציין שאמנם ישנם מאפיינים כלליים שנכונים לגבי כל עצי האורן – הם רכים יחסית, נוחים מאוד לעיבוד, בעלי גוונים בהירים אלגנטיים ורגישים למזיקים – אבל ישנם גם הבדלים בין עץ אורן אחד למשנהו. כך למשל אורן פיני נחשב איכותי יותר מעצי אורן אחרים, וגם אורן שצמח בארה”ב נהנה מחוסן רב יחסית.

עוד מרכיב חשוב כשמחפשים עץ אורן לטובת בניית דקים הוא מספר העיניים של העץ: “עיניים” הן אותם מקומות שבהם הטקסטורה של לוח העץ מעט מעוותת או שקועה. מצד אחד העיניים מקנות ללוחות העץ, ועל כן גם לדק, מראה ייחודי, אבל מצד שני כמות גדולה מדי של “עיניים” – יותר מ-8 למטר – עלולה לפגוע באסתטיקה ובנוסף כל עין שכזו עלולה גם להוביל לפגיעה בלוח ולכן חשוב להקפיד על כך שלא תהיינה יותר מדי עיניים.

התקנת דק אורן

אחד היתרונות המובהקים של עץ אורן הוא כאמור נוחות העבודה איתו, כך שבחלק מהמקרים אף ניתן לבצע התקנת דק מעץ זה ללא עזרת אנשי מקצוע (אם כי באופן טבעי למי שאינו אמון על עבודות מסוג זה ולא מצויד בכלים המתאימים או בחברים חובבי DIY מומלץ בכל זאת להזמין מתקין דקים מקצועי).

בכל מקרה, ההתקנה כוללת 3 שלבים: ראשית יש להכין את התשתית, כלומר ליישר את הקרקע שעליה יונח דק האורן, ואז להכין את היסודות (אם ההתקנה היא ישירות על האדמה) או לוודא ניקוז יעיל ושיפועים מתאימים (אם הדק מונח על גבי משטח מרוצף או משטח בטון).

השלב השני הוא הנחת התשתית שתפקידה הוא לשאת את הדק. תשתית זו כוללת עמודים לצורך הגבהה והנחת קורות רוחביות שהן אלה שעליהן יונח המשטח עצמו. בדרך כלל גם קורות אלה עשויות מעץ אורן. בשלב השלישי מניחים את קורות עץ האורן על גבי הקורות הנושאות ומחברים אותן.

השלב האחרון הוא שימון קורות העץ. שלב זה מתבצע כשבועיים עד חודש לאחר ההתקנה, אחרי שהעץ כבר התייבש לחלוטין מהנוזלים ששימשו לצורך החיטוי שלו (חשוב לוודא שעץ האורן אכן עבר חיטוי, תהליך שנקרא גם אימפרגנציה ואשר נועד להגן עליו הן מפני מזיקים והן מפני רטיבות).

מה כוללת התחזוקה השוטפת של דק עץ אורן?

בניית דק מעץ אורן שמתבצעת כהלכה מבטיחה נחת רבה מהדק, אבל כדי שזו תישמר לאורך שנים רבות, חשוב גם להקפיד על תחזוקה שוטפת נאותה. בפרט יש לצבוע את קורות האורן בשמן דקים ייעודי לעצים רכים, פעם או פעמיים בשנה, בהתאם למידת החשיפה של הדק לחרקים מזיקים ולפגעי מזג אוויר. השימון לא רק יחדש את שכבת ההגנה אלא גם את המראה שובה הלב.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>