האם ישנה ומהי הדרך הכי טובה לבנות פרגולת עץ לחצר?

פרגולה היא תוספת חיונית לכמעט כל חצר. פרגולות עץ מספקות לנו צל, והרי כיום כולנו כבר יודעים עד כמה מסוכנת חשיפה מופרזת לשמש, ובנוסף הן משדרגות את האסתטיקה של המרחב, ובפרט אם הותקנו באופן מושכל על-ידי אנשי מקצוע מנוסים ומיומנים. למעשה, בנייה נכונה של פרגולה היא מפתח חשוב למיצוי התועלת מהתוספת לחצר שלכם.

שלב ראשון: תכנון מדויק

חז”ל המליצו לכולנו להתנהל על-פי הכלל “סוף מעשה במחשבה תחילה”, וכמובן צדקו. בהקשר של בניית פרגולה בחצר, ישנם שני מרכיבים עיקריים: ממדי הפרגולה ואופיו של הגג שלה. ממדי הפרגולה נקבעים באופן טבעי על סמך ממדי החצר שבה היא מותקנת, אבל גם לשימוש שלכם במרחב ישנה השפעה על בחירת האורך והרוחב של הפרגולה. אם למשל אתם אוהבים לארח אנשים רבים, מן הסתם כדאי לחפות חלק נכבד מהחצר עם הפרגולה. מבחינת החלק העליון של הפרגולה, ישנם אנשים שאוהבים יותר שמש ועבורם ההמלצה תהיה גג מרווח יחסית שמאפשר חדירת קרניים (למשל גג במבוק), ואילו למי שרגיש לחום או שלחילופין מומלץ לו להימנע מקרני השמש ככל האפשר מומלצת האופציה של גג שחוסם את הקרניים – למשל גג עם קורות עץ צפופות יחסית.

שלב שני: פרגולה תלויה או פרגולה על עמודים?

השלב הבא של בניית פרגולה מעץ בחצר בצורה נכונה היא בחירה בין שתי אפשרויות התקנת פרגולות: פרגולה על עמודים או פרגולה תלויה. חשוב לציין כי ישנם שיקולים שונים שמשפיעים על ההחלטה החשובה, ובאופן עקרוני מומלץ להתייעץ עם מומחים מנוסים בתחום הפרגולות שכבר ביצעו הן התקנת פרגולות תלויות והן התקנת פרגולות על עמודים.

ככלל פרגולה תלויה נחשבת כפרויקט שמחייב תכנון מורכב יותר אבל הבנייה עצמה יחסית פשוטה. מצד שני, פרגולה על עמודים זקוקה כמובן לעמודים, ואלה עלולים לפגוע בריצוף אם ישנו או בגינה, וחשוב כמובן להקדיש תשומת לב למניעת פגיעה שכזו. שיקול נוסף הוא הצורך לקבל אישור ממהנדס מוסמך במקרים שבהם נבחרה האופציה של פרגולה תלויה, בעוד בניית פרגולות מעץ על עמודים לא מחייבת קבלת אישור שכזה. עוד כדאי לזכור שלא בכל מקרה ניתן לעגן פרגולה אל קירות כך שלא תמיד האופציה התלויה אכן ישימה – יחד עם זאת חברה מנוסה עשויה למצוא פתרונות יעילים ובטוחים גם במקרים מורכבים.

בהיבט האסתטי פרגולה תלויה מתאימה יותר לחובבי המראה המינימליסטי והמאוורר, אבל גם פרגולת עץ על עמוד היא בהחלט תוספת שמשדרגת את יופייה של כל חצר.

שלב רביעי: יצירת התשתית לפרגולה על עמודים

אם בחרתם באופציה של פרגולת עץ על עמודים, השלב הבא הוא יצירת התשתית לעמודים אלה. לשם כך חופרים בורות במקומות שבהם אמורים להיות העמודים, כשקוטר כל בור שכזה הוא כ-30 ס”מ ועומקו גם כן 30 ס”מ. יוצקים בטון אל כל אחד מהבורות, מכניסים את רגל התושבת אל תוך אותו בטון ומיישרים אותה (בעזרת פלס). חשוב לוודא שכל התושבות הן בקו אחיד. בשלב זה נדרשת המתנה של כ-24 שעות, ולפעמים אף יותר, וזאת על-מנת שהבטון יתייבש. לאחר מכן ניתן לעבור לשלב הבא והוא הרכבת העמודים התומכים.

שלב רביעי: הקמת הפרגולה עצמה

השלב האחרון, שבו חשוב במיוחד להקפיד על מקצועיות ללא רבב, הוא הקמת הפרגולה עצמה בהתאם לתוכניות ולהעדפות. לאחר שמתקינים את העמודים התומכים ואת הקורה הרוחבית ההכרחית עוברים להתקנת הגג של הפרגולה. כדאי לזכור שאיכותה של פרגולת עץ תלויה לא רק בטיב התכנון ובמקצועיות הבנייה אלא גם באיכות העץ, ובכל מקרה חשוב מאוד לוודא שהעץ עבר תהליכים שמבטיחים עמידות מרבית כך שתוכלו ליהנות מהפרגולה במשך שנים רבות.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>