חומרים ושלבים לבניה קלה בעץ

בנייה קלה מעוררת עניין הולך וגדל והופכת בהדרגה לשיטה נפוצה מאוד – בין אם המטרה היא יחידת דיור, בין אם מבנה נייד למשרד/סטודיו, בין אם כיתה וישנם עוד שימושים שעבורם הבנייה הקלה היא הפתרון היעיל ביותר. בכל מקרה כדאי להבין מהם השלבים השונים של הקמת מבנה בשיטה זו ומהם החומרים שבהם נעשה שימוש במסגרתה.

שלבי הבנייה

השלב הראשון במסגרת בניה קלה זהה לשלב הראשון של הבנייה המסורתית: איתור המקום הטוב ביותר להצבת המבנה. במסגרת שלב זה נדרש בירור של זכויות הבנייה הרלוונטיות מבחינת הרשות המקומית, שכן גם אם מדובר על מבנה נייד עדיין יש צורך בקבלת היתר בנייה. הבשורות הטובות הן שהבירוקרטיה במקרה של מבנים מסוג זה פשוטה הרבה יותר ועל כן התהליך גם מהיר יותר.

בשלב הבא מבוצעת עבודה מול האדריכל המלווה את הפרויקט. האדריכל מקשיב לצרכי הלקוח – שבאופן טבעי משתנים בהתאם למטרה (בנית צימר, יחידת מגורים, משרד מכירות, משרד שמתנהלת בו עבודה מסוג אחר, כיתה וכו’), ומגבש תוכנית ראשונית בהתאם לאותם צרכים והעדפות. בשלב זה ניתן גם לקבל הצעת מחיר רלוונטית.

לאחר ביצוע שינויים בתוכנית, אם יש צורך בכאלה, והשלמת התכנון עוברים לשלב הבא – ייצור המבנה. מאחר שמדובר על מבנה נייד ניתן לייצר אותו במפעל ולא בשטח, וזהו יתרון משמעותי הן מבחינת צמצום ניכר של הפגיעה בסביבה והן מבחינת היכולת לשמור על שגרת החיים במקום שבו עתיד לשכון המבנה (ובפרט אם למשל מדובר על כיתת גן נוספת שמצורפת לכיתות קיימות, משרד בשטח מפעל שממילא מתבצעת בו עבודה וכו’).

השלב הבא הוא הרכבת המבנה בשטח וחיבורו לתשתיות השונות כך שניתן להתחיל להשתמש בו – וכל השלבים כולם ביחד אורכים פרק זמן קצר במידה ניכרת ביחס לבנייה המסורתית.

החומרים המשמשים לבנייה קלה

ישנם חומרים רבים המשמשים לטובת בנייה קלה ובהם בטון, גבס, לוחות פייבר ופלדה. כמו כן נעשה שימוש נרחב בעץ – בניה בעץ מקנה למבנה יתרונות רבים ובפרט חזות נעימה ואנרגיות נכונות. כשמדובר על בית עץ למגורים למשל הבסיס הוא מבטון וכך גם הממ”ד ואילו השלד יהיה עשוי מעץ איכותי ועמיד להפליא.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>