השוואת מחירי דקים מעץ מול דקים סינתטיים

דקים זוכים בשנים האחרונות לפופולריות הולכת וגדלה, בעיקר בזכות העובדה שהמחירים של המשטחים המרשימים הפכו נוחים יותר. אחת הסיבות לירידת המחירים, שמאפשרת לעוד ועוד ישראלים ליהנות מדק איכותי, היא התרחבות מגוון האפשרויות – כשבפרט ניתן לבחור בין דק עץ לבין דק סינתטי.

אחד הפרמטרים להשוואה בין דקים מעץ לדקים סינתטיים הוא המחיר. באופן טבעי קיים מנעד רחב של אפשרויות גם כשבוחרים בחומר הגלם הטבעי וגם כשההעדפה היא סינתטית, ובהתאם גם רמות המחירים משתנות, אולם בכל זאת ישנם כמה עקרונות בסיסיים שכדאי להיות מודעים אליהם.

במקרה של בניית דקים סינתטיים המחיר למ”ר נע במרבית המקרים בין 400 ל-800 ש”ח למטר, בהתאם לאיכות הדק הספציפי, ובפרט רמת העמידות שלו. דק עץ עשוי להיות זול יותר – כך למשל כשהבחירה היא בעץ אורן, טווח המחירים המקובל הוא 250-350 ש”ח למטר. במקרים אחרים העלות תהיה פחות או יותר דומה, כשלמשל איפאה, עץ טרופי יוקרתי שממנו ניתן לייצר דק מרהיב עין, נמכר במחירים של 600-700 ש”ח למטר, וישנם גם דקים מעץ שיהיו יקרים יותר ובפרט כזה הוא הטיק הבורמזי שעלותו עשויה להגיע גם ל-1,000 ש”ח למטר.

עוד כדאי לקחת בחשבון כי העלות של בניית דק עץ יוקרתי עשויה להיות מעט גבוהה ביחס לעלות התקנת דק סינתטי, כשבכל מקרה המשטח שעליו מותקן הדק משפיע גם הוא על עלות ההתקנה (למשל מישור מפולס היטב נוח יותר לבניית דק ביחס למשטח משופע או כזה שדורש פתרונות ייחודיים, והמחיר בהתאם). באופן כללי בנייה בעץ מחייבת תשומת לב להגנה על קורות העץ בפני פגעי מזג האוויר וחרקים שעלולים להזיק לו, ולכן מומלץ לרכוש עצים לדק אך ורק במקום רציני ומקצועי שהעניק לחומר הגלם טיפול מתאים.

פרמטר נוסף בבחירה, מעבר לעלות של כל דק, הוא התועלת שצפויה ממנו. מבחינה פונקציונלית אין הבדל משמעותי בין דקים סינתטיים לבין דקים מעץ כזה או אחר, אולם בפן האסתטי מרבית בני האדם מעדיפים את המראה החי ובעל האישיות של דק העץ על פני האופציה הסינתטית.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>