קומת גלריה לדירה

הנסיקה המתמשכת של מחירי הדיור בכל רחבי הארץ גרמה למצוקת דיור של ממש. כתוצאה ממצוקה זו חיים לא מעט בני אדם בדירות קטנות יחסית ונדרשים פתרונות יצירתיים כדי לנצל את החלל המצומצם באופן מלא. אחד הפתרונות האפקטיביים במיוחד הוא קומת גלריה – הוספתה של קומת גלריה לדירה מגדילה את השטח הבנוי כך שניתן להשתמש בו לשלל מטרות, ובפרט אם מבצעים את המהלך באופן מושכל. בעמוד זה תמצאו המלצות אודות החומרים שמהם כדאי ליצור גלריה בבית ופירוט של שלל היתרונות המגוונים של פתרון בנייה מתקדם זה.

היתרונות העיקריים של הגלריות

גלריה מוגדרת באופן פורמלי כקומת ביניים שחלקה פתוח ביחס לרצפה של החלל כולו. הוספת גלריה לבית מתאפיינת במספר יתרונות משמעותיים והם:

ניצול אופטימלי של השטח הקיים

בין אם מדובר על דירה גבוהה מעל למקובל ובין אם בחלל סטנדרטי, הוספתה של קומת ביניים בין הרצפה לתקרה מוסיפה שטח בנוי ובעצם מאפשרת לנצל גם את “האוויר”. בדרך זו מובטח ניצול אופטימלי של שטח הדירה.

תועלת כלכלית

אנחנו חיים כאמור בעידן שבו מחירי הנדל”ן גבוהים במיוחד, ובהתאם כל מ”ר בדירה שווה בדרך כלל כמה אלפי דולרים. בהתאם ניצולו האופטימלי של השטח מספק גם תועלת כלכלית עצומה, ובפרט לנוכח העובדה שהוספת גלריה בדירה היא בעצם אלטרנטיבה לחיפוש אחרי דירה בעלת שטח גדול יותר שמן הסתם תהיה גם יקרה יותר.

הפיכת הדירה לייחודית

הוספת גלריה בדירה מקנה לה גם אופי ייחודי ועשויה לשדרג אותה גם בפן האסתטי – עוד סיבה טובה לבחור בפתרון זה.

הסוגים השונים של הגלריות לבית

ישנם מספר סוגים של גלריות לבית ובפרט ישנה בחירה בין גלריה מעץ, גלריה מברזל והאופציה הטובה ביותר – גלריה מפלדה. היתרון העיקרי של גלריות מפלדה הוא הבטיחות (ובפרט בהשוואה לגלריה מעץ, חומר גלם שאינו עמיד לאש בעוד הפלדה, כשבוחרים נכון את הגלריה בדירה, עומדת בתקנים העדכניים ואינה דליקה). יתרון יקר ערך נוסף הוא העמידות הגבוהה של הפלדה (ובפרט בהשוואה לברזל שחשוף לסכנת הקורוזיה).

בפרט כדאי להכיר את לוחות הבנייה המתקדמים העשויים MGO (מלט מגנזיום) – שהופכים לאופציה נפוצה יותר ויותר בכל אותם בתים עם גלריות. לוחות אלה מתאפיינים במשקל קל, כושר נשיאה גבוה ועמידות בפני נגיפה, ובנוסף קל לצבוע אותם או לחפות אותם בכל חומר שתבחרו (פרקט, אריחי שיש, אריחי קרמיקה ועוד).

השימושים השונים של גלריה בדירה

על-מנת להבין עד כמה רב הפוטנציאל של הקמת גלריה בדירה כדאי להתבונן ב-3 דוגמאות (מתוך אינספור גלריות קיימות):

כל השימושים הרצויים גם בדירה קטנה

סוג אחד של גלריות נועד לאפשר מקסימום שימושים גם בדירות קטנות יחסית (וכאמור מצוקת הדיור דוחפת לא מעט בני אדם להתגורר בדירות ששטחן מצומצם). כך למשל בדירה של 50 מ”ר השייכת לאדם שאוהב מאוד לארח נבנתה קומת גלריה שמשמשת לשינה כך שיישאר שטח נרחב למדי לאירוח וגם למטבח. על-מנת להבטיח אסתטיקה ייחודית הועדפה האופציה של מדרגות המובילות לגלריה במקום סולם, וכדי לנצל במלואו גם את השטח שמתחת למדרגות הוקצה חלק ממנו לטובת פתרונות אחסון.

אלמנט שמגדיר את החלל

סוג אחר של גלריה בבית הוא כזה שנמצא באמצע החלל ובמידה רבה מגדיר אותו. דוגמה טובה היא גלריה בדירה לונדונית שנבנתה על-גבי קוביה פתוחה במרכז הבית – כך שהקומה הנוספת גם משקיפה על החלל וגם מחלקת אותו בין השימושים המבוקשים (רחצה, סלון, מטבח וכו’).

גלריה שהיא דירה שלמה

בבית עם חלל גבוה ניתן לבנות גלריה שהיא למעשה דירה שלמה – כמו זו שהקים סטודנט (להנדסת תעשייה וניהול) בבית של ההורים שלו: גלריה בשטח של קרוב ל-50 מ”ר ואשר כוללת סלון, מטבח, חלל המשמש לעבודה ולימודים ואפילו

.מרפסת בשטח של 12 מ”ר.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *