דקים – מה שצריך לדעת מבנייה מדק


ישראלים רבים הגשימו בשנים האחרונות את אחד החלומות הנפוצים, בית שיש בו גם גינה, ועברו לחלום הבא: הוספת דק מרשים שישדרג את הגינה. החיפוי היוקרתי – שבעבר היה גם יקר אולם בימינו המחיר שלו בהחלט נגיש לשכבות רבות באוכלוסייה – הוא משטח אידיאלי לאירוח חברים, מתאים כאזור משחקים לילדים וגם כשבני הבית רוצים פשוט להתרווח בגינה, דק עץ הוא הדרך הנכונה לעשות זאת.

דק-ופרגולה-על-צימר

אורן או איפאה?

הבחירה החשובה ביותר לקראת בניית דק היא סוג העץ. האופציות העיקריות הן אורן ואיפאה, כשהאורן מתאפיין במחיר נמוך יותר, ואפילו במידה ניכרת בהשוואה לאיפאה, ומצד שני דק איפאה הוא פריט מרהיב עין באמת בזכות המראה הייחודי של העץ הטרופי שמגיע אלינו מברזיל.

שיקול נוסף לטובת האורן הוא שנוח מאוד לעבד את העץ הרך, ובסך הכל מדובר בדק עם יחס עלות תועלת משתלם מאוד. דקים מעץ איפאה מתאפיינים בעמידות מרבית בזכות החוסן הפנימי שלהם והיכולת שלהם לדחות חרקים מזיקים וגם לא להתרגש מלחות או חשיפה לקרינה ישירה – ובהתאם זהו מוצר מומלץ להתקנה ליד בריכות, בקרבת הים ובמקומות נוספים שבהם נדרשת עמידות גבוהה.

מה קובע את עלות הדק?

המחיר של כל דק נקבע לפי סוג העץ, כשכאמור איפאה יקר יותר מאורן, לפי גודל הדק ובהתאם לתשתית שעליה הוא מונח. כדאי לדעת שאם מדובר על דקים מעץ אורן, והמקום שבו מיועד הדק לשכון לא כולל מכשולים או סיבוכים, ייתכן שתוכלו להתקין את הדק בכוחות עצמכם ובפרט אם יש לכם יכולות טכניות סבירות וכלי עבודה מתאימים. דק מעץ איפאה מחייב התקנה מקצועית, של בעלי ניסיון בעבודה עם סוג העץ הספציפי הזה.

דק-בצימר-באילניה
תחזוקת דקים

דקים מעץ, בין אם איפאה ובין אם אורן, זקוקים לתחזוקה מסוימת כדי שתוכלו ליהנות מהם לאורך שנים רבות. הטרחה אינה רבה וגם ההשקעה הכספית מינימלית, כך שכדאי ליישם את ההמלצות של יצרנית הדק. בעיקר מדובר בשמירה על הניקיון (עם מטאטא עדין וסמרטוט לח אבל לא רטוב) ועל שימון בתדירות של אחת לשנה-שנתיים (עבור דק שחשוף לשמש רבה התדירות מעט גבוהה יותר).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *