נקודות חשובות בבחירת דק עץ

דק עץאחד האלמנטים הפופולאריים ביותר בעיצוב גינות ומרפסות הוא דק עץ. דק עץ משמש רבים לא רק לצרכים פונקציונאליים, אלא גם כן לטובת צרכים אסתטיים. כאשר בוחרים את הדק לטובת הגינה או המרפסת יש להתחשב במספר היבטים שיכולים להשפיע רבות על המראה הסופי של הדק בתוך הסביבה הטבעית שלו.

בבחירת דק עץ צריך להתחשב בעובדה שיש לו את הגוון הנכון, את העמידות ואת החוזק המתאימים. מעבר לכך, כל דק עשוי עץ ולכן הוא חייב להיות מוכן להתמודדות כנגד שריפות ונזקים דומים. הבחירה בדק עץ טוב מתחילה בהעלאת כל הצרכים והרצונות ולפיהם מתייעצים עם מי שצריך כדי לבחור את חומר הגלם המתאים.

עמידות בטמפרטורות גבוהות ופגעי מזג אוויר

העמידות של עץ צריכה להיות בהתאם לתווי התקן הישראלי או האמריקאי. החשיבות של הדבר כרוכה בעובדה שמדובר בחומר דליק ומתלקח בנוסף לעובדה שפורסים את החומר הזה על שטח רחב יחסית ולכן התלקחות שלו יכולה לגלוש למקומות אחרים ומשם הלאה ולכן העמידות צריכה להתאים לחום של עד 364 מעלות.

בנוסף לכך, המשטח של הדק חייב להיות מספיק בטוח כדי שלא יחליקו עליו ילדים, אנשים מבוגרים ואפילו כל אחד אחר. מדובר על מצבים שבהם ירד גשם, או השקו את הגינה וכיוצא בזה. החלקה על דק עץ יכולה להסתיים בפגיעה גופנית משמעותית וצריך להיערך לכך בהתאם.

אחריות ועמידות

דק עץ כשמו כן הוא, דק שעשוי מעץ. מדובר על חומר טבעי שיש לדעת בוודאות כמה זמן הוא אמור להחזיק מעמד. בבחירת חומר הגלם שממנו ירכיבו את הדק צריך לבדוק עד כמה מדובר בחומר חזק ועמיד ואפילו תקופת האחריות מעידה על האמינות של בעל המקצוע ושל העץ. אחריות של עשרות שנים מעידה רק על טוב.

יש לדעת כי למרות שתקופת האחריות יכולה להיות ארוכה, זה עדיין לא מסיר את האחריות מן הרוכש לגבי שמירה על המשטח. למרות שיש עצים וחומרי גלם שאינם דורשים טיפול אינטנסיבי, עדיין צריך לדעת מהי הדרישה הבסיסית מכל אחד כדי לשפר ולשמר את מראה הדק לאורך זמן. כך האחריות על הדק תהיה הדדית.

בחירת הגוון ותנאי הבטיחות

הדק נמצא בחוץ ומרבית הדקים אינם מוגנים על ידי סככות או אלמנטים אחרים של הצללה. כידוע, השמש הישראלית קופחת ויוקדת וככל שהדק יהיה כהה יותר כך פחות ופחות יהיה נוח ונעים להלך עליו ברגליים חשופות. מי שמעדיף עץ בגוונים כהים יותר מוזמן לרכוש אותם, אך המשוואה של עץ בהיר פירושו חימום איטי יותר צריכה להדהד.

מעבר לכך, בחירת המרקם למניעת זיזים ובליטות שיכולים לפצוע את הרגל חשובה, כמו גם בעל המקצוע שמתקין את הדק צריך להיות מיומן ומומלץ.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *