איך בוחרים דק מושלם למרפסת?

דקדק עץ נעשה נפוץ יותר ויותר בקרב בתים פרטיים עם גינות, בתי קפה ומסעדות עם מרפסת, אולמות אירועים ופינות עישון בבנייני משרדים. דק הוא פיתרון מוצלח להרחיב את השטח ולתת יותר מקום. המבנה עשוי מקורות עץ שצמודים אחד לשני ויושבים על תשתית מברזל או מעץ.

יתרון של דק מעץ הוא במראה שלו. מראה של עץ שמשרה אווירה חמה, משפחתית וכפרית. דק הוא פתרון טוב גם ליצירת משטח באותו מפלס של הריצוף בבית. בדרך כלל, הגינה נמצאת במפלס נמוך יותר, אבל בזכות הדק אתם מקבלים שטח רציף.

שאלות לקראת בחירת סוג העץ

כשבוחרים דק למרפסת, חשוב לשלב כמה פרמטרים. מה גודל השטח שתרצו לכסות? עד כמה הוא חשוף לקרני השמש במהלך היום והאם יש מעל המשטח הצללה כלשהי? מה תשימו על הדק? האם אתם מתכננים להעמיס עליו ציוד גינה, לארח הרבה אנשים או בעיקר ליופי ולשימוש פרטי ואישי?

מה המחיר שתהיו מוכנים לשלם עבור דק? האם אתם מתכננים לגור בבית עוד זמן רב? עד כמה חשוב לכם המראה של העץ הטבעי? וכמה חשוב לכם תדירות התחזוקה של הדק? אלו שאלות שכל מענה עליהם ינווט אתכם לסוג העץ הראוי לכם. יש סוגים רבים ולכל סוג יתרונות יחסיים.

סוגי עצים לדק

1. אורן- הסוג הפופולארי ביותר בארץ וגם הזול ביותר. הוא נוח לעיצוב ולעבודה, אך סובל מעמידות נמוכה. דורש תחזוקה גבוהה יחסית ונפגם מחשיפה לגשם ושמש ממושכת. מרקמו גס והמראה שלו לא אחיד.

2. במבוק- המצאה חדשה בשוק הדקים. עשוי מענפי במבוק שנדחסו והודבקו אחד לשני בדבק חזק ועמיד במיוחד. דק במבוק מותאם במיוחד לאקלים הארץ ישראלי.

3. טיק- הסוג הנדיר והאיכותי ביותר. גדל בבורמה. בגלל שבית הגידול הטבעי שלו מצטמצם, מחירו הוא היקר ביותר. צבעו חום בהיר והוא עמיד מאוד בפני קרני שמש, קור ולחות.

4. איפאה- עץ חזק וכבד מיערות הגשם בברזיל. עמיד באופן טבעי בפני רטיבות ובפני מזיקים (יש לו שמן טבעי בתוך הסיבים שדוחה מזיקים). מראה אחיד לכל אורך הקורה בגווניו חום שוקולד. האיפאה יקר אך אינו דורש תחזוקה ועמיד לאורך זמן רב.

5. אירוקו וקומרו- שני סוגי עצים שגדלים באפריקה, וכמו האיפאה, גם הם מכילים שמן טבעי שדוחה מזיקים. הם עמיד יותר מהאיפאה בפני קרני השמש. נחשבים ליפים במיוחד ומגיעים בגוונים של חום כהה עד צהבהב בהיר. הם לא נפוצים בארץ ומחירם בהתאם.

6. סינטטי- עשוי משבבי עץ שעורבבו עם שבבי פלסטיק. דק סינטטי הוא בעל העמידות הגבוהה ביותר. הוא לא מתכופף וצבעו לא דוהה. מצד שני, אין לו את המראה האמיתי של העץ ולמרות שהוא נצבע בצבעים זהים, זה לא אותו הדבר.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *